Volby do pastorační rady

30.03.2019

Pastorační rada farnosti

Pastorační rada farnosti (PRF) je poradním a pracovním orgánem kněze, podle Kodexu kanonického práva. Úkoly PRF, její složení, volby, ustanovení a způsob práce se řídí stanovami PRF Královéhradecké diecéze (www.bihk.cz/ke-stazeni/kancler-a-administrativni-odbor/stanovy).

PRF se ustanovuje nejprve na dobu 2 let, poté na dobu 4 let.

Jejími členy jsou kněz, ostatní duchovní trvale činní ve farnosti, delegáti z místních řeholních společenství, církevních sdružení, hnutí či škol, 2 - 6 členů zvolených farním společenstvím a 2 - 6 členů jmenovaných knězem. Předsedou PRF je kněz.

Volby do Pastorační rady farnosti Police nad Metují

Historicky první volby do PRF Police n. M., Bezděkov n. M., Machov proběhnou v květnu 2019.

PRF bude ustavena do jednoho měsíce po volbách, a to na období 2 let.

Po tomto období by měly proběhnout nové volby.

Volební řád

• Voleno bude 6 členů, a to z kandidátů, které může navrhnout každý člen farnosti, který má právo volit.
  • Právo volit má každý katolík starší 18-ti let, příslušející do farnosti a právo být zvolen má každý katolík starší 18-ti let, který má právo volit a který je ochoten a schopen plnit úkoly pastorační rady.
  • Kněz jmenuje tříčlennou volební komisi a požádá jednotlivé instituce a členy farnosti, o navržení kandidátů.
  • Každý člen farnosti, který má právo volit, může navrhnout 6 kandidátů. Písemné návrhy přijímá kněz a volební komise.
  • Volební komise určí termín, místo a způsob konání voleb a sestaví kandidátku ze všech navržených kandidátů. Toto bude zveřejněno nejpozději 14 dnů před volbami ohlášením při bohoslužbách a na vývěsce v předsíni kostela.
  • Výsledky voleb budou farnímu společenství oznámeny do 14-ti dnů od voleb.

Volební plán

• 30. - 31. března 2019 - oznámení o jmenování volební komise
  • 1. - 17. dubna - předkládání anonymních písemných návrhů kandidátů do PRF knězi nebo volební komisi
  • od 21. dubna - zveřejnění seznamu kandidátů, termínu a místa konání voleb